Подагра – лекуване у дома бързо и ефективно

Podagra

Подаграта е метаболитно заболяване, при което кристалите на пикочната киселина се отлагат в ставите. Болестта засяга предимно възрастни мъже и има хроничен рецидивиращ ход.
При липса на усложнения за повечето пациенти се разрешава амбулаторна терапия за подагра на ставите, насочена към премахване на болезнени симптоми и предотвратяване на рецидив.

Натрупването на пикочна киселина поради определени заболявания (нарушена бъбречна функция, ензимен дефицит, образуване на тумори) или консумацията на прекомерни количества пурини с храната води до отлагане на уратни кристали в организма. Най-вече съдови тъкани са засегнати от подагра: хрущяли, връзки, големи и малки стави на крайниците.

Първият етап на подагра е асимптоматичен и се характеризира с хиперурикемия – излишък от нормалното съдържание на съединения на пикочната киселина в кръвта. С увеличаването на концентрацията на урати в организма настъпва тяхната кристализация и отлагане, главно в синовиалната течност на ставите на долните крайници. Най-често подаграта се развива първо на палеца на крака, на коляното, глезена, китката и други стави също могат да бъдат засегнати. Патологията обикновено е едностранна.

Безсимптомните периоди на подагра се редуват с подагрични пристъпи – остро възпаление на ставата, което внезапно се развива на фона на относително благосъстояние. Провокиращите фактори за обостряне обикновено са стрес, преяждане и злоупотреба с алкохол.

Основните симптоми на остра подагра включват:

Синдром на силна болка, утежнен през нощта и придружен от намаляване на обхвата на движение в засегнатите области на крайниците;
Съвместно увеличаване на обема;
Зачервяване и подуване на кожата над възпалената става.

При продължителен ход на подагра върху тялото могат да се образуват тофуси,възли в подкожната тъкан, съдържащи голямо количество соли на пикочната киселина, заобиколени от съединителна тъкан. Често метаболитните нарушения са придружени от развитие на уролитиаза и хронично възпаление на бъбречното легенче.

Домашни средства за подагра

След като разбрахте какво е подагра, помислете за основните начини за премахване на нейните прояви. При липса на усложнения и съпътстващи заболявания всички етапи на патологията могат да бъдат лекувани амбулаторно.В зависимост от симптомите, лечението на подагра на краката у дома включва набор от мерки, насочени към облекчаване на болката, предотвратяване на развитието на усложнения и повтарящи се рецидиви.

Диета

Корекцията на храненето е основно условие за ефективно лечение на подагра. За да се премахнат болезнените прояви на патология, продуктите, съдържащи голямо количество пурин, трябва да бъдат изключени от диетата, чийто краен продукт на метаболизма е пикочна киселина:

Всички видове червено месо;
Мазни риби и морски дарове;
черен дроб, бъбреци, бели дробове;
Колбаси, консерви, бързо хранене;
Бобови растения (грах, леща, боб);
Карфиол, спанак, киселец;
Черен чай, кафе, какао, шоколад;
Алкохолни напитки, особено бира и пенливи вина.

Основата на диетата по време на лечението на ставна подагра трябва да бъде плодове и зеленчуци, зърнени храни, млечни продукти, постна риба и постно бяло месо (пилешки гърди, пуйка). Количеството животински протеини трябва да се намали до 4-5 g на ден. По време на подагрично обостряне на подагра експертите препоръчват да се придържате към нискокалорична вегетарианска диета.

Пийте поне 2 литра течност дневно (или 3 литра в случай на рецидив, ако няма проблеми с бъбреците). Предпочитание трябва да се дава на алкална минерална или чиста вода, билкови отвари, домашни плодови компоти и плодови напитки.

Бързо и ефективно лечение на остър пристъп

За облекчаване на остър пристъп на подагра на ставите е необходимо да се поддържа покой, обездвижвайки болния крайник. Препоръчително е да фиксирате крака в повдигнато положение. медикаментозната терапия включва прием на следните лекарства:

Колхицинът е основното средство за облекчаване на болката при подагра (най-ефективно в първите 12 часа след началото на пристъп);

Перорални нестероидни противовъзпалителни лекарства (аркоксия,ибупрофен, напроксен, диклофенак, нимезулид);
Местни анестетици, деконгестанти и противовъзпалителни лекарства под формата на мехлеми и гелове (Бутадион, Диклофенак, Кетопрофен, Вишневски маз).

Медикаментозната терапия за подагра на ставите се провежда под наблюдението на лекуващия лекар. Неконтролираната употреба на повечето лекарства (особено колхицин и неговите аналози) води до развитие на тежки странични ефекти, свързани с работата на стомашно-чревния тракт и бъбреците.

Интеркритична терапия

С навременната първа помощ при подагра болезнените симптоми могат бързо да бъдат спрени. Средно острата фаза на заболяването продължава от няколко дни до няколко седмици. С настъпването на стабилна ремисия е необходимо да продължите да спазвате диетата и всички препоръки на лекаря, да водите здравословен начин на живот.

Обикновено не се изисква медикаменти за интеркритична подагра. Въпреки това, при тежко протичане на патология, придружено от чести обостряния и постоянно излишък на съдържанието на урат в кръвта, често се предписва алопуринол . Лекарството инхибира производството на ксантиноксидаза, като помага за намаляване на производството на пикочна киселина. Понякога се предписват кратки курсове на НСПВС, за да се предотврати рецидив на подагра на ставите.

Домашни средства за лечение на подагра

За облекчаване на болката и възпалението при подагра на ставите рецептите на традиционната медицина са се доказали добре.

Нарязан чесън, смесен с 9% оцет и отлежал на тъмно място в продължение на 2-3 седмици;
Течен мед, смесен с морска сол в съотношение 1: 1;
Фино настърган хрян или пресен корен от джинджифил;
Филе от всяка прясна риба (предварително размразяване);

Омекотен прополис или аптечна тинктура на негова основа.

Методи за лечение на проблема с помощта на традиционната медицина

Вани за крака. За да приготвите запарката, трябва да излеете 50 г пресни или сушени билки (тинтява, жълтурчета, невен, градински чай) с 3 литра вряща вода. Топли вани за крака при подагра на метатарзофалангеалните и глезенните стави трябва да се приемат по 10-15 минути дневно в продължение на 3 седмици. След 2-3 седмици е препоръчително да повторите курса на лечение.

Настойки и отвари от билки за перорално приложение. Най-ефективното средство е целината. Залейте една лъжица натрошени коренища с две чаши вряща вода и оставете за половин час. Консумирайте през целия ден, разделени на 3 приема. Също така е полезно да се пият настойки и чайове с аптечна лайка, брезови пъпки, листенца божур, мента или струна.

Втриване с йод. Натрошете 5 таблетки аспирин на прах, добавете около 10 ml разтвор на йоден алкохол, разбъркайте добре. Нанесете получената каша върху възпалената става 2-3 пъти седмично в продължение на 20-30 минути (препоръчваме ви да се запознаете с рецептите за използване на аспирин при подагра ).

Третиране с активен въглен. Смесете няколко натрошени таблетки с ленено масло, докато се образува гъста каша. Разпределете получената маса равномерно върху засегнатите области на тялото, покрийте със стреч фолио и топла кърпа. Измийте продукта след 5-8 часа (можете да го оставите за една нощ).

Лучена супа. Сварете два големи лука заедно с обвивката в малко вода, докато омекнат, след това охладете и филтрирайте. Полученият бульон трябва да се консумира по чаша на ден в продължение на 2 седмици. Ако е необходимо, повтаряйте курса на лечение ежемесечно.

За лечение на подагра у дома се препоръчва да се комбинират нетрадиционни и медикаментозни терапии, диета и упражнения. Въпреки безопасността и полезните свойства на естествените продукти, използвани в рецептите на традиционната медицина, трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да започнете лечението.

Източник: baba.fedia.eu

Благодарим ви за прочитането на статията! Ако намерихте информацията за полезна, можете да дарите посредством бутоните по-долу: